محصولات پر فروش

کفپوش تاتامی

کفپوش لاستیکی

ورق فوم

فوم رول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار
1396/09/11 17:22

نگاهی به عملکرد کاراته کاهای ایران روی تاتامی اوکیناوا

این دوره از مسابقات با حضور ۷۸۳ کاراته کا از ۷۶ کشور به میزبانی ژاپن در اوکنیاوا برگزار شد که تیم کشورمان بعد از ژاپن میزبان، با ۲ طلا، یک نقره و ۳ برنز در مکان دوم ایستاد. اما این عنوان تیمی در میان دستاوردهای پرتعدادی که این تورنمنت برای کاراته ایران داشت، شاید در آخرین درجه از اهمیت قرار داشته باشد.

حسن ختام سال خوب کاراته ایران، نایب قهرمانی در اوکنیاوا بود که اتفاقا با حضور جوانان با آتیه ای رقم خورد که می توانند سالها کاراته ایران را بیمه کنند. ارائه نمایشی امیدوار کننده از جوانانی چون مهدی قراری زاده با برنز زیر ۲۱ سال جهان، صالح اباذری، سارا بهمنیار، مبینا کاویانی و … که بنزین سبز کاراته محسوب می شوند. آینده ای روشن را برای کاراته تازه المپیکی شده به تصویر کشید.

اباذری نمونه ای بارز از همین جوانان شاخص کاراته ایران است که می تواند یک پشتوانه بسیار خوب و مطمئن برای سجاد گنج زاده در سنگین وزن تیم ملی باشد. جوانی که روی تاتامی اوکیناوا همه رقبا را یکی بعد از دیگری شکست داد و بدون از دست دادن حتی یک امتیاز به مدال طلا دست پیدا کرد. اوج کار اباذری هم برابر «کاگاوا»ی ژاپنی بود که با اقتدار و در مقابل چشم تماشاگران هموطن وی به پیروزی دست یافت. کاراته دوستان ایرانی از این ژاپنی خاطره خوبی ندارند چرا که از ۱۰ مبارزه برابر گنج زاده، فقط یکبار بازنده تاتامی را ترک کرده بود.

سارا بهمن یار در بدو ورود به ۱۸ سالگی مبارزاتی به نمایش می گذارد که نشان از تجربه و پختگی خاصی در ضربات او می توان یافت. کسب مدال نقره جهان و پس از آن ایستادن روی سکوی نایب قهرمانی در ژاپن، نوید بخش حضور یک کاراته کای با آتیه در سبک وزن تیم ملی بانوان داشت.

مدال طلای امیرمهدیزاده هم شیرینی خاصی داشت. بعد از دو مدال برنز در امارات و آلمان، وی در سومین حضور خود روی تاتامی لیگ جهانی در سال ۲۰۱۷ با ارائه مبارزات درخور توجه به نشان طلا دست پیدا کرد. این کاراته کاهای قمی در اوج دوران قهرمانی خود قراردارد و در واقع یکی از بهترین های جهان در سالهای اخیر می باشد و در تداوم این روند می تواند از امیدهای مسلم کسب مدال در جهانی ۲۰۱۸ مادرید، بازیهای آسیایی جاکارتا و حتی المپیک ۲۰۲۰ باشد.

مهدیزاده نگاه حرفه ای به زندگی شخصی، تمرینات و حضور در مسابقات دارد. برای او فرق نمی کند روی تاتامی بینالمللی، آسیایی و یا جهانی مبارزه می کند، او در هر میدانی کاری می کند که باید و سعی در ارائه بهترین نمایش دارد و همین نگاه جدی به کار باعث شده تا او نسبت به سایر رقبا متمایز باشد. تماشای دوباره مبارزه او مقابل حریف ژاپنی با طلای ۲۰۱۷ زیر ۲۱ جهان در نیمه نهایی اوکیناوا که با پیروزی او تمام شد، به خوبی این مدعا را ثابت می کند.

در بخش بانوان مبینا کاویانی هر چند مدال برنز کسب کرد، ولی نشان داد به رغم جوانی و تجربه اندک، پتانسیل بالایی برای رسیدن به موفقیت دارد. او ثابت کرد در مسابقات مهم می تواند به خوبی خود را با شرایط وفق داده و مبارزه کند. در وزنی که سالها پگاه زنگنه مبارزه می کرد، جوانی با آتیه می تواند مبارزه کند.

پگاه زنگنه هم پس از چند سال دوری از میدان مبارزه، با دو پیروزی و یک شکست، بازگشت تقریبا امیدوارکننده ای به تاتامی داشت. زنگنه در شرایط فعلی عضو کادر فنی تیم ملی است و اگر تصمیم او برای بازگشت به تاتامی مبارزه جدی باشد، فدراسیون باید تغییراتی در کادر فنی بانوان ایجاد کند.

تیم بانوان که حمیده عباسعلی و فاطمه چالاکی دو چهره شاخص خود را به همراه نداشت، میدان تدارکاتی بسیار خوبی بود که جوانترها خود را در یک میدان مهم و سطح بالا محک زدند. جدا از یک مدال نقره و یک برنز که توسط بهمنیار و کاویانی به دست آمد، با دو عنوان پنجمی نازنین دوستی و طراوت خاکسار می توان نتایح این بخش را امیدوار کننده توصیق کرد. چرا که غیر از زهره بزرگر و محدثه آقایی که بدون پیروزی مسابقات را ترک کردند، سایر کاراته کاها عملکرد فنی خوبی به نمایش گذاشتند و امتیازات خوبی در رنکینگ جهانی بدست آمد.

در کل باید عنوان کنیم که تاتامی ژاپن پیش زمینه خوبی برای اولین مرحله از لیگ جهانی در سال ۲۰۱۸ بود که هفته اول بهمن ماه در پاریس برگزار می شود. پس از آن کادر فنی باید به فکر رقابتهای دبی و رتردام باشد. کاراته ایران اگر می خواهد امتیازات لازم برای رنکنیگ جهانی را کسب کند، باید با قدرت در این سه رویداد مهم پیش رو شرکت کند.

کلام آخر اینکه حضور جوانانی چون اباذری، قراری زاده، بهمنیار و باقری در مسابقات سطح بالایی چون اوکیناوا می تواند نشان از عزم فدراسیون برای پشتوانه سازی داشته باشد. بنزین سبزی که این روزها به خوبی در کاراته ایران خودنمایی می کند. اگر این نفرات را در کنار کاراته کاهایی چون صداقت، نبکوهمت، میرزایی و … نفراتی هستند که در صورت برنامه ریزی و تداوم توجه ویژه از سوی فدراسیون می توانند نسل طلایی کاراته ایران را رقم بزنند.

منبع: http://tnews.ir

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
دسته بندی محصولات
سبد خرید
0